آموزش موسیقی به کودکان

آموزش موسیقی به کودکان
تاریخ: 27 ژانویه،20
نویسنده: مینا پورعبداله

رویکردهای بسیاری برای آموزش موسیقی به کودکان توسط مربیان وجود دارد.

یکی از بهترین راههای آموزش موسیقی ، برپا کردن متد یادگیری با تکیه بر کنجکاوی ذاتی آنهاست،درست مانند راهی که آنها زبان مادریشان را یادگرفتند.

هر متد آموزشی راه و ترتیبی دارد،یک فلسفه ی اساسی با ابزار و اهداف روشن.

این متد ها در طولانی مدت مورد استفاده قرار گرفتند، بنابراین امتحان خود را پس داده اند و اثبات کرده اند موفقیت آمیزاند.

چیزی که در تمام این متد ها مشترک است ،این است که  به کودکان آموزش می دهد فقط شنونده نباشند ،بلکه از آنها دعوت میکنند که مشارکت کننده ، خالق و سازنده ی موسیقی باشند. .

این متد ها و رویکردهایشان توسط مدرسان خصوصی موسیقی و مدارس سراسر جهان استفاده شده است.

در اینجا ۴ تا از معروفترین متدها ی آموزش موسیقی را با هم دوره میکنیم: اُرف (Orff) ،کُدالی(Kodály) ، سوزوکی (Suzuki) و دالکروز (Dalcroze)

اُرف

راهیست برای آموزش موسیقی به کودکان با درگیر کردن ذهن و تمام بدنشان .

 آمیزش خواندن ، رقصیدن و حرکت کردن با استفاده از سازهای کوبه ای مانند زایلوفون ها ، متالفون ها ، گلوکن اشپیل که همگی به نام سازهای اُرف شناخته می شوند.

درس ها بر اساس بازی و نمایش در سطح درک کودکان آموخته میشوند تا با ترکیب هنر و داستان و شعر و حرکت ، موسیقی یاد بگیرند.

متد اُرف موسیقی را در ۴ مرحله آموزش می دهد :

۱_تقلید ۲_تجربه ۳_ابتکار ۴_ترکیب

راه پیشرفت طبیعی برای رسیدن به متد قبل از شروع سازها : صدا اول از طریق خواندن آواز و ساختن شعر می آید و بعد از طریق کوبیدن و ضربه زدن با بدن مانند کف زدن ، پا کوبیدن و بشکن زدن  و در آخر صدا با سازها می آید در فعالیتی که بدن را توسعه میبخشد و بزرگ میکند. (هماهنگی ظریف اعصاب و عضلات بدن-مهارتهای حرکتی ظریف)

کُدالی

فلسه ی متد کدالی این است که آموزش موسیقی در صورتی بسیار موثر است که  از سنین کم شروع شود و  هر کس میتوانند با استفاده از موسیقی فولک و گوش دادن به آهنگسازی هنرمندان ارزنده به سواد موسیقیایی دست یابند.

زلتان کدای آهنگساز مجارستانی بود، متد او بر اساس توالی ساختار هر درس تا انتها ست و آواز خوانی به عنوان پایه و اساس موسیقی

او کار خود را بر اساس خواندن-بینایی شروع کرد، تسلط بر ریتم های بنیادین و آموزش گام های صدا با متد نشانه های دست

این متد به کودکان در تجسم فواصل میان نتها کمک میکند. متد نشانه های دستی   با آواز سلفژ ترکیب میشود. (دو_ر_می_فا_سُ_لا_سی) و به خواندن در یک گام صدایی کمک میکند. کُدالی همچنین به صورت ترتیب ریتمیک هجا ها برای  آموزش یکنواختی ضرب آهنگ ها..گام.ها و نظم آنها استفاده میشود.در این سیستم آموزشی- ترکیبی ..هنرجو به طور طبیعی بر شنیدن، شناختن و خواندن نت ها مسلط میشود.

سوزوکی

متد سوزوکی رویکردی است که در ژاپن پایه گذاری شد و بعدها در سال ۱۹۶۰ به ایالات متحده ی امریکا رسید. در ژاپن ویولنیستی به نام شینیچی سوزوکی مدل متد خود را بعد از توانایی ذاتی کودک برای یادگیری زبان مادر مدلسازی کرد … او اصول اساسی یادگیری زبان مادری را برای یادگیری موسیقی به کار برد و متد خود را رویکرد زبان مادری نامید.

بنابراین گوش دادن ، تکرارکردن و به حافظه سپردن ساختار واژگان به مانند زبان موسیقی هم بخشی از کودک میشود.. در این متد مشارکت والدین از طریق  دادن انگیزه ،شهامت و حمایت کردن کودک  بسیار در موفقیت او موثر است… این روش آینه ای از همان مشارکت والدین است که به کودک در یادگیری زبان مادری کمک میکند.

 گاهی والدین سازها را با کودکان یاد میگیرند. بازیگری به مثابه ی نقشی موسیقیایی و ادامه ی این جریان به صورت اتمسفر مثبت و پایدار یادگیری موسیقی برای موفقیت کودکان.

این روش در ابتدا برای ویولن طراحی شد ولی الان برای دیگر سازها مانند.. پیانو..فلوت.. و گیتار هم قابل اجراست.

روش سوزوکی آینه ای از همان مشارکت والدین است.

دالکروز

متد دالکروز که همچنین به نام دالکروز یوریتمیک هم شناخته میشود روشی دیگر است که مربیان  برای آموزش مفاهیم موسیقی از آن استفاده میکنند

امیل ژاک-دالکروز مربی ،آهنگساز و نوازنده ی سوئیسی  متدی برای آموزش ریتم،ساختار، بیان موسیقی از طریق حرکت و صدا

یوریتمیک با آموزش و آماده سازی  گوشها یا سلفژ برای توسعه ی هوش و گوش موسیقیایی درونی شروع میشود تفاوت این متد با استفاده ی سلفژ در کُدالی این است که در دالکروز همیشه موسیقی و حرکت با هم ترکیب میشوند.

 دالکروز احساس کرد مبدل کردن بدن به چیزی چون ابزار موسیقایی کوک شده، بهترین مسیر برای ایجاد بنیاد موسیقایی پرطراوت و سخت بود. روش وی شامل سه عنصر به یک اندازه مهم می‌شود: یوریتمیک، سلفژ و بداهه‌سازی

یکی دیگر از مولفه های این متد اهمیت بداهه سازی و ابتکار است که به هنرجویان در تسریع واکنش  بدنی آنها به موسیقی کمک میکند.

در قلب فلسفه ی دالکروز این است که افراد بهترین بازدهی رادارند زمانی که یادگیری با درگیر کردن حواس مختلف اتفاق می افتد.

دالکروز معتقد بود که موسیقی را باید از طریق حواس لمسی سینتیکی شنیداری و بصری آموزش داد.

زمانی که یادگیری با درگیر کردن حواس مختلف اتفاق می افتد، افراد بهترین بازدهی رادارند .

درباره ما

ادامه مطلب

پیش ثبت نام

تماس با ما

تهران، ستارخان، خ نيايش، پلاک 25، واحد 1

021-66530052 / 021-66530034

info@avayemahan.com