Wolfgang Amadeus Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart
تاریخ: 18 دسامبر،19
نویسنده: مینا پورعبداله

Amadeus Mozart

(۱۷۵۶-۱۷۹۱)

آهنگساز پرکار اطریشی و از تاثیرگذارترینها در دوران کلاسیک است.در Salzburg متولد شد و از همان کودکی استعداد شگرفش را با داشتن توانایی در نواختن کیبورد* و ویالون نمایان ساخت.از ۵ سالگی شروع به نواختن کرد و در ۱۲ سالگی اولین اپرای کامل خود را نوشت.

درسال ۱۷۶۳  کنسرتی در قصر شاه باواریا در مونیخ و امپراتور اطریش در وین اجرا کرد.در ۱۷ سالگی  موتسارت (motzart) به عنوان موسیقی دان در دربار Salzburg  و در سال‌های ۱۷۷۴ تا ۱۷۷۷ در سالزبورگ به‌عنوان رهبر ارکستر اسقف مشغول به کار بود. در سال ۱۷۸۱ به جستجوی موقعیتی بهتر در حالی که از جایگاه خود در دربار سلطنتی استعفا داده بود ،به شهر Vienna شهر موسیقی و هنر سفر کرد .در پایتخت ماند،موتسارت در این شهر به شهرت بسیاری رسید و در عین حال  امنیت مالی نداشت.در روزهای آخر زندگی خود در Vienna، بسیاری از معروفترین سمفونی ها*، کنسرتوها*، و اپراهای خود و قسمتی از Requiem (که قسمت زیادی از آن در زمان مرگش ناتمام ماند) را نوشت. شرح مرگ زودهنگام او حالتی اساطیری به خود گرفت!! معلوم نیست که موتسارت در چه زمانی به بیماری خود واقف شد و  آیا این درک تأثیری در هنر او داشت یا نه برخی معتقدند که او به تدریج بیمار شد و طرز کار و سبک موسیقی او تا حدی مرگ تدریجی او را دنبال می‌کند.تعداد زیادی از محققین  هم اعتقاد دارند که بیماری موتسارت به‌طور ناگهانی بر او پدیدار شد و پس از ۲ هفته، جانش را گرفت.فرضیه‌ای که از همه قابل قبول تر  است، علت مرگ را تب روماتیسم حاد بیان می‌کند چرا که برخی از نوشته های آن زمان حاکی از آن است که او از زمان کودکی چند بار دچار تب روماتیسم شده بود و پزشکان آن زمان سعی کرده بودند او را با حجامت درمان کنند.

او بیش از ۶۰۰ قطعه موسیقی ساخت، بسیاری او را اوج موسیقی های symphonic، concertante، chamber، operatic و موسیقی کرال معرفی مینمودند.

او از جمله آهنگسازان بسیار محبوب دوره ی کلاسیک است و تاثیرش بر موسیقی غرب بسیار عمیق و ماناست.

درباره ما

ادامه مطلب

پیش ثبت نام

تماس با ما

تهران، ستارخان، خ نيايش، پلاک 25، واحد 1

021-66530052 / 021-66530034

info@avayemahan.com