اساتید آوای ماهان

ویولا

یکی از سازهای بادی است با صدایی گرم و رسا است که معمولاً بدنه ای از جنس برنج دارد. با این وجود به دلیل داشتن سر ساز چوبی و به کار گیری قمیش یا آنش برای تولید صدا، جزو سادهای بادی چوبی دسته بندی می شود. قمیش یا آنش یک تکه چوب کوچک و باریک است که تئوسط گیره روی سر ساز بسته شده و نوازنده آنرا در دهان قرار می دهد و می دمد. از ارتعاش این تکه چوب صدای ساز تولید شده و در طول لوله ی ساز تشدید می یابد. روی بدنه ی ساکسوفون سوراخ‌هایی وجود دارد که نوازنده از طریق مکانیزمِ کلیدی آن‌ها را می‌بندد. وقتی که نوازنده کلیدی را فشار می‌دهد یا کلید را رها می‌کند، به ترتیب صفحه ای روی سوراخ‌ها قرار می‌گیرد یا صفحه از روی سوراخ برداشته می‌شود که موجب تغییر نت های نواخته شده می گردد. آدولف ساکس این ساز را در دههی ۱۸۴۰ اختراع کرد و به نام او «ساکسوفون» نام گرفت. اگرچه این ساز در اصل برای ارکستر و دستهی موزیک نظامی تهیه شد، ولی امروزه بیشتر در موسیقی جز و مردم‌ پسند به کار می‌رود. ساکسفون ها سازهای انتقالی هستند به این معنی که نتی که برای ساکسفون نوشته می شود نسبت به نت استاندارد مثلا پیانو متفاوت صدا می دهد. از این رو در نت نویسی آن جهت هم نوازی با سازهای دیگر باید به این انتقال نتها توجه داشت.

چرا آوای ماهان؟

گروه کر آوای ماهان در سال ۱۳۸۶ به سرپرستی نيما فاتحی تشکيل شد. اين گروه تا کنون اجراهای متعددی در فرهنگسراها و تالارهای کنسرت تهران و شهرستان ها برگزار کرده است که از مهمترين آنها می توان به کنسرتهای آوازهای رمانتيک (تالار رودکی) و کنسرتهای ترانه های قدیمی در تالار وحدت اشاره کرد. این گروه همچنین در اجرای برنامه برای سفارتخانه ها و همایش مهم داخلی و بین المللی همچون همایش مدیریت در عصر دیجیتال (با حضور چارلز هندی) فعالیت داشته است.

هنرجویان آوای ماهان

آخرین مقالات

آموزش موسیقی به کودکان

رویکردهای بسیاری برای آموزش موسیقی به کودکان توسط مربیان وجود دارد، یکی از بهترین راههای آموزش موسیقی ، برپا کردن متد یادگیری با تکیه بر کنجکاوی ذاتی آنهاست،درست مانند راهی که آنها زبان مادریشان را یادگرفتند

اطلاعات بیشتر

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست