آشنایی با سبک جاز

آشنایی با سبک جاز
تاریخ: 13 فوریه،16
نویسنده: نیما فاتحی

موسیقی #jazz نام سبکی از موسیقی میباشد که اصالت آن به جامعه آفریقایی آمریکایی ایالات متحده در اواخر قرن ۱۹ میلادی و اوایل قرن ۲۰ باز میگردد.

?این سبک به فرم موسیقی سنتی و موسیقی عام پسند ظهور کرد که با پیوند موسیقیایی آفریقا آمریکایی و اروپا آمریکایی با گرایش اجرایی به هم متصل گردیدند.

?موسیقی jazz با پیشینه ۱۰۰ ساله، موسیقی های مختلف از ragtime تا موسیقی jazz-rock fusion (بین دهه های ۷۰ تا ۸۰ میلادی) را در بر میگیرد، و این ویژگی تعریف این سبک موسیقی را با سختی مواجه میکند.

? موسیقی jazz از بداهه نوازی، چند ریتمی (polyrhythm*)، سنکپ (syncopation*) ، نتهای Swing* و در کنار آنها از قوانین هارمونی اروپایی، موسیقی عامه پسند آمریکایی، سازهای برنجی سنتی و brass و عناصر موسیقیایی آفریقایی مانند نت های Blues و شیوه های آفریقایی آمریکایی موسیقی مثل ragtime به طور فراوان استفاده میکند.

?سبک jazz در قسمت‌های مختلفی از سبک‌های مستقل مشهور آمریکا به وسیله‌ی گروه‌های آمریکایی اروپایی‌تبار و سیاه‌پوستان آمریکایی ظاهر شد.
پیدایش سبک jazz در جامعه چند فرهنگی آمریکا سبب شد که روشنفکران سراسر دنیا این سبک را به عنوان یکی از فرمهای اصیل هنری آمریکا اعلام کنند.

?با فراگیری jazz در سراسر دنیا، این سبک تأثیر زیادی روی فرهنگ‌های موسیقایی ملت‌ها، مناطق و محل‌های مختلف، همچنین رشد بسیاری از سبک‌های شاخص دیگر داشت.
همانطور که Jazz در سرتاسر جهان گسترش یافت ملیتها، مذهبها و فرهنگهای موسیقی محلی را به خود جلب کرد و مولد بسیاری از سبکهای مجزا شد. از جمله New Orleans jazz که در اوایل دهه ۱۰ با ترکیب اجرای مارچ سازهای برنجی، رقصهای گروهی فرانسوی، Biguine*، Ragtime و موسیقی Blues با مجموعه ای از بداهه نوازیهای چند صدایی، بوجود آمد.

?polyrhythm: استفاده همزمان از دو یا چند ریتم متفاوت
?Swing: نتهای با ریتم نابرابر
?Syncopation: ایجاد اختلال و وقفه درجریان معمول ریتم
?Biguine: سبکی ریتم محور که اصالت آن به قرن ۱۹ بازمیگردد

New Orleans Jazz

سبک New Orleans jazz با ترکیب مارچ سازهای برنجی، رقصهای گروهی فرانسوی، Biguine، Ragtime و موسیقی Blue

Woody-Allen-and-his-New-Orleans-Jazz

Woody Allen and his New Orleans Jazz Band at State Theatre, Minneapolis (02 Aug 2015)

در دهه ۱۹۳۰ موسیقی های Swing big band تنظیم شده برای رقص، Kansas city jazz* و Gypsy jazz* همگی از سبکهای برجسته آن زمان بودند.

▪️سبک bebop :
سبک bebop که در دهه ۴۰ ظهور یافت، jazz را بیشتر از حالت قابل رقص بودن به چالشی بودن برای اجرا (موسیقی برای موزیسینها) تبدیل نمود که با ضرب آهنگی سریعتر نواخته میشد و بیشتر بداهه نوازی های آکورد محور را داراست. سبک cool jazz نیز در اواخر دهه ۱۹۴۰ بوجود آمد، که دارای اصواتی آرامتر، نرمتر و خطوط ملودیک خطی و طولانی است.

▪️سبک Free Jazz :
دهه ۱۹۵۰ زمان ظهور سبک Free Jazz بود که نواختن بدون ضرب آهنگ منظم و ساختار قراردادی و مشخص ویژگی آن بود.

▪️سبک Hard bop:
همچنین در دهه ۵۰، سبک Hard bop ظهور کرد که تاثیرپذیری خود را از سبک R&B، Gospen و موسیقی بلوز مخصوصا در نوازندگی ساکسیفون و پیانو نمایش داد.

▪️سبک modal Jazz :
موسیقی modal Jazz نیز در اوخر دهه ۵۰ با استفاده از مدهای کلیسایی و گام های موسیقیایی به عنوان پایه ای برای ساختار موسیقایی و بداهه نوازی بوجود آمد.

▪️سبک Jazz-Rock fusion :
موسیقی Jazz-Rock fusion که در اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ میلادی بوجود آمد، بداهه نوازی jazz را با ریتمهای موسیقی Rock، سازهای الکترونیک و صداهای بلند موسیقی Rock ترکیب کرد.

▪️ سبک Smooth jazz :
در اوایل دهه ۸۰ فرم تجاری سبک jazz fusion به نام Smooth jazz به موفقیت رسید و پخش رادیویی قابل توجهی بدست آورد.

▪️▪️ دیگر شیوه و سبکها در دهه ۲۰۰۰ فراوانند از جمله Latin jazz و Afro-cuban jazz.

?موزیسین برجسته، Louis Armstrong که فعالیتش بین سالهای ۱۹۲۰ تا ۱۹۶۰ بوده میگوید ” در یک زمان مردم این موسیقی را levee camp ،و سپس در زمان من آن را Ragtime نامیدند. وقتی به شمال رسیدم شروع به گوش دادن درباره موسیقی jazz، Chicago style, Dixieland, swing کردم. که همه بهبود یافته آن چیزی بود که ما در New Oeleans مینواختیم… چیز جدیدی وجود نداشت.”

?همچنین J. J. Johnson در مصاحبه خود در سال ۱۹۹۸ میگوید: “موسیقی Jazz موسیقی بدون استراحت است. هیچگاه حالت سکون و عدم حرکت ندارد.”
? سبک Gypsy jazz : سبکی از jazz که بر والتزهای musette تاکید دارد.
? سبک kansas city jazz: سبکی از jazz با استفاده بسیار از swing، blues و بداهه نوازی.

Charlie Parker

ساکسیفونیست و آهنگساز آمریکایی: Charlie Parker از پایه گذاران سبک Bebop

 

? ? Join us :

www.avayemahan.com
telegram.me@avayemahan
instagram.com/avayemahan

درباره ما

ادامه مطلب

پیش ثبت نام

تماس با ما

تهران، ستارخان، خ نيايش، پلاک 25، واحد 1

021-66530052 / 021-66530034

info@avayemahan.com