صدای انسان

صدای انسان
تاریخ: 12 فوریه،16
نویسنده: نیما فاتحی

صدای انسان

ما به صدای خودمان وابسته و هر روزه از آن استفاده میکنیم. اما آیا در طول روز به چگونگی ایجاد این صدا فکر میکنیم؟ ما معمولا بدون فکر کردن در مورد نحوه تشکیل صدا به صحبت خود ادامه میدهیم. با این وجود، دانستن در مورد ساختار داخلی این پدیده موجب میشود که سلامت و میزان موثر بودن صدای خودمان رابالا برده و بتوانیم با صرف انرژی کمتر از صدای خود بهترین استفاده رانماییم.

صدای انسان متشکل از صوتی است که با استفاده از تارهای صوتی توسط انسان ساخته شده و برای صحبت کردن ، آواز خواندن ،خندیدن ، گریه کردن ، فریاد زدن و … مورد استفاده قرار می گیرد.

تارهای صوتی فقط بخشی از صدای اولیه ی انسان را می سازند و به طور کلی مکانیزم تولید صدای انسان را می توان به سه بخش زیر تقسیم کرد:

منبع تولید هوا: ششها و دیافراگم

لرزاننده هوا: تارهای صوتی

تشدید کننده صدا (Resonator) که شامل گلو، بینی، دهان، سینوس و سینه است.

برای تولید صدا هوا باید با فشار از ششها توسط ماهیچه بزرگی به نام دیافراگم، و از طریق حنجره خارج شود. داخل حنجره محل قرارگیری تارهای صوتی میباشد که قشای نرم کوچکیست که به قسمت جلویی حنجره متصل شده و تا انتهای حنجره امتداد دارد. زمانی که هوا از نای و شش بالا آمده و به حنجره میرسد تارهای صوتی به لرزش درمیایند. صدا زمانی ایجاد شده که لرزش جریان هوایی به فضای داخل دهان، سینوسها، سر و سینه خواننده ضربه میزند. در واقع تارهای صوتی یک دریچه ی ارتعاشی هستند که جریان هوا صادر از ریه و دیافراگم را برای تولید پالس های شنیداریی، به صورت یک منبع صدا در حنجره استفاده میکنند و عضلات حنجره ، طول و تنش تارهای صوتی را برای ایجاد تن صدایی مطلوب تنظیم می کند .

Vocal Cords

تارهای صوتی دریچه ای ارتعاشی هستند که جریان هوا را از ریه و دیافراگم برای تولید پالس های شنیداری در حنجره استفاده میکنند

Breathing System

وقتی هوا به داخل بدن کشیده میشود،دیافراگم به همان میزان به پایین فشرده،قفسه سینه بزرگتر و هوا بسمت ششها و سپس حنجره جریان میابد

تشدید کننده صدا (Resonator) بخش هایی از دستگاه صوتی در قسمت فوقانی حنجره هستند که شامل زبان ، کام ، گونه ، لب ها، بینی و دیگر اعضایی هستند که صدای نشأت گرفته از حنجره را واضح و شفاف و به نوعی فیلتر می کنند و تا حدی می توانند جریان هوای حنجره را به عنوان یک منبع صدا تقویت یا تضعیف نمایند .

تارهای صوتی در ترکیب با مفاصل قادر به تولید آرایه های بسیار پیچیده ای از صدا هستند .
? تن یا لحن صدا می تواند بیانگر احساسات مختلف انسان باشد : مانند خشم ، تعجب یا شادی .
خواننده ها از صدای انسان به عنوان ابزاری برای ایجاد موسیقی استفاده می کنند

کیفیت صدا بستگی دارد به چگونگی تارهای صوتی.
تارهای صوتی از «الیاف کش‌دار» درست شده‌اند و می‌توان آن‌ها را همچون سیم‌های ویلن پنداشت.
تارهای صوتی را می‌توان شل یا سفت کرد؛ یعنی در حقیقت می‌توان آن‌ها را به ۱۷۰ حالت گوناگون درآورد. هنگامی که تنوره‌ای از هوا از درون شش‌ها برمی‌آید، از لابه‌لای این تارها عبور می‌کند و هم‌زمان، آن‌ها را به ارتعاش در می‌آورد؛ بر اثر همین ارتعاش‌هاست که امواج صوتی تولید می‌شود.
هنگامی که تارهای صوتی شل هستند، ارتعاشی حدود ۸۰ بار در ثانیه دارند و صدای بم تولید می‌کنند؛ اما وقتی که سفتند، شاید حدود هزاربار در ثانیه مرتعش شوند، و در نتیجه امواج صوتی کوتاه، یعنی صدای زیر، ایجاد می‌کنند.
تارهای صوتی کودک کوتاه است؛ از این‌رو امواج صوتی کوتاهی دارد و صدایش زیر و نازک است، و چون به مرور رشد می‌کند،‌این تارها نیز بزرگ می‌شوند و در نتیجه صدایش از اوج فرو می‌افتد و بم می‌شود.
حد متوسط طول تارهای صوتی مرد بیشتر از تارهای صوتی زن است، و به همین دلیل صدای مرد کلفت‌تر از صدای زن است.
جریان رشد در حنجره پسر بچه چنان سریع انجام می‌گیرد که قادر به مهار کردن آن نیست؛ از این‌رو ناگهان تغییری در سراسر حنجره وی روی می‌دهد. علت آنکه می‌بینیم پسرها به هنگام بلوغ صدای دورگه پیدا می‌کنند، همین است.

  Join us :

www.avayemahan.com
telegram.me@avayemahan
instagram.com/avayemahan

درباره ما

ادامه مطلب

پیش ثبت نام

تماس با ما

تهران، ستارخان، خ نيايش، پلاک 25، واحد 1

021-66530052 / 021-66530034

info@avayemahan.com