صفحه آموزشی من

این یک متن تستی می باشد در رابطه با صفحه آموزشی من این یک متن تستی می باشد در رابطه با صفحه آموزشی من این یک متن تستی می باشد در رابطه با صفحه آموزشی من این یک متن تستی می باشد در رابطه با صفحه آموزشی من این یک متن تستی می باشد در رابطه با صفحه آموزشی من این یک متن تستی می باشد در رابطه با صفحه آموزشی من

  • آیتم اول
  • آیتم دوم
  • آیتم سوم

پیانو

پیانو مهمترین و قوی ترین ساز خانواده کلاویه ای یا کلید دار است. این ساز را ساز مادر نامیده اند زیرا هم از محدوده یا وسعت صدای بیشتری نسبت به سازهای دیگر (به غیر از ارگ) برخوردار است و هم این امکان را به نوازنده می دهد تا همزان ده نت را اجرا کند، یعنی به تعداد تمام انگشتان دست. محدوده صدای این ساز کمی بیشتر از هفت اکتاو است و از لحاظ کیفیت و طنین صدا، مطبوع ترین و وسیع ترین ساز در بین سازهای موسیقی است. این دو خصوصیت سبب شده که از پیانو به عنوان ساز سلو ( تک نواز )، ساز همراهی کننده و نیز ساز شرکت کننده در ارکستر مجلسی و بزرگ و همچنین در سبک های جدید جز ، راک و پاپ استفاده شود.

کلمه پیانو کوتاه شده کلمه PianoForteبه معنی ضعیف-قوی) است که در سال ۱۷۰۹ توسط Bartolommeo Cristoforiایتالیایی از روی ساز دیگری به نام هارپسیکورد ساخته شد. کریستوفوری با تغییر بر روی مکانیسم زخمه ای هارپسیکورد، آنرا تبدیل به کوبشی نمود. در این سیستم جدید شستی ها با مکانیسم خاصی به مضراب های چکشی ساز مربوط می شوند، به طوریکه هرگاه بر روی شستی بکوبیم، چکش مضراب نیز بر روی سیم کوبیده شده و دوباره به عقب باز می گردد. این سیستم بعدها توسط آلمانی ها تکمیل شده و پیانو های امروزی به وجود آمدند.

فهرست