موسیقی آتنال (Atonal)

موسیقی آتنال (Atonal)
تاریخ: 26 می،18
نویسنده: نیما فاتحی

 🎵موسیقی آتنال (Atonal)

Schoenberg_-_Klavierstucke,_Op._11,_No._1_atonal

موسیفی آتنال ، موسیقی بدون تنالیته (Key/Tonality) هست. .

🔖 بر خلاف موسیقی تنال که در اون یک نت بعنوان صدای اصلی (تونیک)، نقش مبداء و مقصد رو در قطعه موسیقی ایفا می کنه، موسیقی آتنال این خاصیت رو نداره و از قانون تنالیته تبعیت نمی‌کنه.

.

🔖 البته بیشتر موسیقی‌هایی که ما می‌شنویم تنال هستن، یعنی شنونده می‌تونه مسیر و مقصد مشخصی رو برای ملودی و هارمونی تصور کنه و همین به شنونده حس رضایت شنیداری می ده! در مقابل، در قطعات موسیقی آتنال، ملودی و هارمونی بسیار “دیسونانت Dissonant” یا تنش‌زا صدا می‌دن و نمی‌تونید بگید موسیقی نهایتاً به کجا می‌ره!

.

🔖 موسیقی آتنال رو ممکنه بعنوان موسیقی متن خیلی از فیلم‌های سینمایی با تم ترسناک یا مرموز شنیده باشید! اما شکل امروزی اون، مدیون تلاش‌های آرنولد شونبرگ Arnold Schoenberg، موسیقی‌دان خودآموخته اتریشیه که برای موسیقی آتنال قوانینی تدوین کرد و تکنیک آهنگسازی سریال Serialism (روش دودکافونیک یا ۱۲ نغمه ای) رو بوجود آورد. سیستمی که در اون سعی میشه تا از ۱۲ نت گام کروماتیک به گونه‌ای استفاده بشه که همه نت‌ها دارای ارزش صدایی برابر باشن و از خاصیت تنالیته اجتناب بشه! این کار در واقع برای موسیقی آتنال ایجاد نوعی نظم به حساب می‌اومد!

.

🔊 قطعه‌ای که می‌شنوید، بخشی از “واریاسیون برای ارکستر Op. 31” از آثار شونبرگ، با تکنیک آهنگسازی سریالیسم و کاملاً آتنال هست.

درباره ما

ادامه مطلب

پیش ثبت نام

تماس با ما

تهران، ستارخان، خ نيايش، پلاک 25، واحد 1

021-66530052 / 021-66530034

info@avayemahan.com