موسیقی اسپانیا

موسیقی اسپانیا
تاریخ: 18 دسامبر،19
نویسنده: نیما فاتحی

موسیقی اسپانیا با تاریخی طولانی نقش مهمی در توسعه موسیقی غرب داشته. همچنین پایه ای برای اکثر موسیقی های آمریکای لاتین بوده.موسیقی اسپانیایی معمولا وابسته به سبکهای سنتی مانند فلامنکو و گیتار کلاسیک است. در حالی که این فرم از موسیقی در اسپانیا ،سبکهای سنتی و رقص های بسیار متفاوتی در سرتا سر مناطق اسپانیا موجود است. برای مثال، موسیقی منطقه شمال غربی اسپانیا ریشه باستانی سلتیک و استفاده از سازهای از خوانواده نی انبان را در خود داراست. سبک موسیقی jota در مرکز و شمال کشور با گونه فرم های متفاوتش متداول است. فلامینکو از جنوب این کشور آغاز شده و تا به امروز محبوبیت خود را میان مردم حفظ کرده است. موسیقی اسپانیایی نقش ارزشمندی در پیشرفت موسیقی کلاسیک غرب، بخصوص در طول قرنهای ۱۵ تا ۱۷ ایفا کرده است. وسعت نوآوری در موسیقی اسپانیا در آثار آهنگسازانی چون Tomás Luis de Victoria و در سبکهایی مانند Zarzuela از اپرای اسپانیایی.

خارج از اسپانیا موسیقی اسپانیایی با موسیقی فلامنکو یکسان در نظر گرفته می‌شود. فلامنکو یک سبک موسیقی متعلق به غرب منطقه آندلس اسپانیاست که ساز اصلی در اجرای آن گیتار ، آواز،  دست زدن(کامپاس) و صدای پای رقصنده است که ریتم‌های پیچیده‌ای را ایجاد می‌کند. بر خلاف دیدگاه عموم این سبک در دیگر نقاط اسپانیا مرسوم نیست، بلکه سبک‌های دیگری از موسیقی بومی در این مناطق رایج است. در زمینه موسیقی کلاسیک آهنگسازان برجسته‌ای چون ایساک آلبنیس، مانوئل د فایا، انریکه گرانادوس و خوانندگانی همانند پلاسیدو دومینگو، خوزه کارراس، اهل اسپانیا هستند ولی موسیقی کلاسیک این سرزمین نیز از تم‌های موسیقی بومی آن استفاده کرده و تأثیر پذیرفته است.  در ایران گروه جیپسی کینگز (با سبک پاپ-فلامنکو) – نوانده‌ی گیتار پاکو دلوچیا (با سبک فلامنکو و جز-فلامنکو) و نوازنده‌ی گیتار اُتمار لایبِرت (با سبک نیو فلامنکو) شناخته شده‌تر هستند.

نینیو دِ مارسیا  (Niño de Murcia) خواننده‌ و گیتاریست فرانسوی است که شهرتش را از اجرای ترانه‌های اسپانیایی و لاتین  در دهه‌ی ۶۰ میلادی  به‌دست آورده است.

اِل کوردوبس (اسپانیایی|El Cordobés) نام مستعار مانوئل بنیتز پرز (اسپانیایی|Manuel Benítez Pérez) گاوباز مشهور اسپانیایی در دههٔ ۱۹۶۰ میلادی است.

درباره ما

ادامه مطلب

پیش ثبت نام

تماس با ما

تهران، ستارخان، خ نيايش، پلاک 25، واحد 1

021-66530052 / 021-66530034

info@avayemahan.com