موسیقی چین باستان

موسیقی چین باستان
تاریخ: 11 نوامبر،15
نویسنده: آوای ماهان

 موسیقی چین باستان :

تاریخ موسیقی ثبت شده در چین به بیش از ده هزار سال پیش از میلاد مسیح می رسد.
بر اساس افسانه ها، بنیانگذار موسیقی در اساطیر چین Ling Lun بوده که در زمان امپراتوری Yellow می زیسته. کسی که نی های درخت بامبو را با صدای پرندگان از جمله پرنده phonix کوک میکرد. بر این اساس، ۱۲ نت سیستم موسیقیایی بر پایه فرکانسهای درخت بامبو بوجود آمد. اولین این نی ها فرکانس yellow bell را تولید کرد و سپس سری نت های بعدی از این نی ها ساخته شد.

ّFlute

فلوتهای یافت شده از چین که با استخوان پرندگان و ماهیها ساخته شده و قدمت آنها به ۹ هزار سال قبل از میلاد میرسد

چین باستان تحقیقات قابل توجهی در زمینه فیزیک آکوستیک انجام داد، آنها محاسبات و روشهای بسیار جالبی برای کوک کردن سازهای خود داشتند. موسیقی آنها حالت مونوفون (تکصدایی). داشت و برپایه گام های پنتاتونیک – مانند c، d، e، g و a – بنا نهاده شده بود. آنها برای بیان بیشتر احساسات و تاکید در موسیقی از سازهای کوبه ای در کنار سازهای زهی و بادی استفاده میکردند.
پولیفونی (چند صدایی) در موسیقی قدیم چین جایگاهی نداشت و بیشتر تاکید بر ملودی بود. حوالی قرن ۷ قبل از میلاد، سیستم تولید فرکانس بر اساس نسبت ۲/۳ که سمبل بهشت و زمین است بوجود آمد و گام پنتاتونیک از قانون چرخش پنجم بدست آمد.

 

Qin

یکی از قدیمیترین سازهای چین به نام Qin

بر اساس درک zhou موسیقی خوب موسیقی است که شامل سازهایی باشد که با ۵ عنصر طبیعت در ارتباط باشد.
فیلسوف بزرگ چین کنفسیوس که بین سالهای ۵۵۱ و ۴۷۹ پیش از میلاد می زیسته معتقد بود که موسیقی و شعر از جمله علومی هستند که هر انسانی باید در این دنیا آنها را تحصیل کند. او به پسر خود گفته بود که اگر شعر و موسیقی فرا نگیرد در آیند حرفی برای گفتن نخواهد داشت. کنفسیوس میگوید فرم درستی از موسیقی برای پالایش روح انسان مهم و مورد نیاز است. کنفسیوس موسیقی رسمی چینی یائو(yayue) را نشاط بخش و نماد فرمانروای شایسته و حکومت پایدار میدانست.

 یائو – ۲۳۵۶ تا ۲۲۵۵ قبل از میلاد – یکی از امپراتورهای پادشاهی Sage بود که به موازات تبلیغ دین به ترویج موسیقی نیز می پرداخت.
از دیگر امپراتورهای چین که در زمینه ترویج موسیقی فعالیت داشته می توان به Han Wudi که بین سالهای ۱۴۰ تا ۸۷ قبل از میلاد می زیسته اشاره کرد، او از جمله اولین کسانی بود که دستور داد تا در دربار امپراتور دفتری مخصوص موسیقی تاسیس شود.

در طول سلسله امپراتوریهای گوناگون در طول هزاران سال، دسته بندی سازها و نوازندگی های متفاوت توسط موسیقیدانان توسعه یافت. گونه های بسیار زیادی از این سازهای موسیقی مانند Guzheng و dizi بومی هستند در حالی که بسیاری از سازهای معروف دیگر موسیقی سنتی از آسیای میانه معرفی گردیدند مانند erhu و pipa.

موسیقی اروپایی نیز توانست راه خود را به موسیقی تمدن چین باز کند. حضور موسیقی اروپایی در سال ۱۶۰۱ زمانی که کشیش Matteo Ricci ساز هارپسیکورد را به امپراتوری Ming معرفی نمود، اتفاق افتاد. در اواخر امپراتوری Qing تاثیر موسیقی غربی به خوبی حس شد.

Bambo

نی های بامبو از قدیمیترین سازهای چین هستند

 

سازهای موسیقی به طور سنتی به ۸ دسته تقسیم میشود که به آن bayin میگویند. موسیقی سنتی در چین به صورت تکسازی و یا در گروه کوچکی از سازهای زخمه‌ای، سازهای زهی، فلوت و انواع گوناگونی از سنجها و سازهای کوبه ای اجرا میشود.

chinese music

سازها به طور سنتی بر اساس نوع ماده مورد استفاده برای ساخت آن و ساختار آن به دسته های مختلفی تقسیم میشود: پوست حیوانات، کدو، بامبو، چوب، ابریشم، خاک رس، آهن و سنگ

? ? Join us :

www.avayemahan.com
telegram.me@avayemahan
instagram.com/avayemahan

درباره ما

ادامه مطلب

پیش ثبت نام

تماس با ما

تهران، ستارخان، خ نيايش، پلاک 25، واحد 1

021-66530052 / 021-66530034

info@avayemahan.com