کاخن

کاخون (Cajón) نوعی ساز کوبه‌ ای شش وجهی و جعبه شکل است که اصالت آن به شهر پرو باز میگردد.
کاخون واژه ای اسپانیایی به معنی جعبه، صندوق یا صندوقچه است که به نوعی ساز کوبه‌ای اطلاق می شود.

??پیشینه ساز کاخون:

پیشینه این ساز به قرن ۱۸ میلادی باز میگردد و مربوط به زمانیست که برده های مناطق غرب و مرکزی آمریکا چنین سازی را مینواختند. کاخون در دوران برده داری در شهر ساحلی پرو توسعه یافت و به سرعت، پیش از ۱۸۵۰ به اوج محبوبیت خود رسید و تا قبل از قرن ۱۹ میلادی نوازندگان کاخون طراحی ها مختلف این ساز را تجربه کردند. کاخون در موسیقی آفریقاییِ پرو و دیگر سبکهای معاصر از جمله فلامینکو و موسیقی jazz و دیگر سبک ها مورد استفاده قرار گرفت.

 

?? نحوه نواختن :

?صدای این ساز با ضربه دستان، انگشتان و یا ابزارهای دیگری چون brush، چوب و یا چکش به قسمت جلو و پشت ساز به صدا در می آید.
?نوازنده بر روی کاخون نشسته و با ضربات کف دست و انگشتان بر روی تاپا صدایی خاص و زنگ‌دار تولید می‌کند،همچنین در حین نواختن آن را با زاویه مشخصی در بین زانوهای خود کج میکند. نوازنده کاخون میتواند از وجه های کناری ساز نیز برای ایجاد صداهای اضافه استفاده کند.

درباره ما

⚫️🔴 رویاهای خود را بنوازید

🎶 در آموزشگاه موسيقی آوای ماهان کيفيت آموزش در اولویت قرار دارد. هدف ما ارائه ی کلاسهایی است که تکنیک، درک و موزيکالیته را در هنرجویان کليه سازها بالاتر برده و همچنين روحيه ی کار گروهی در ارکسترها و همنوازی ها را در هنرجويان پديد آورد. با معرفی اساتید برتر و ارائه فضا و امکانات آموزشی مناسب و همچنين موقعیت های خوب جهت عرضه ی هنر فراگیری شده، برای نواختن آنچه که در رویاهایتان دیده و شنیده اید در کنار شما هستیم.

ادامه مطلب

پیش ثبت نام

تماس با ما

تهران، ستارخان، خ نيايش، پلاک 25، واحد 1

021-66530052 / 021-66530034

info@avayemahan.com