اساتید آوای ماهان

پیانو

پیانو مهمترین و قوی ترین ساز خانواده كلاویه ای یا کلید دار است. این ساز را ساز مادر نامیده اند زیرا هم از محدوده یا وسعت صدای بیشتری نسبت به سازهای دیگر (به غیر از ارگ) برخوردار است و هم این امكان را به نوازنده می دهد تا همزان ده نت را اجرا كند، یعنی به تعداد تمام انگشتان دست. محدوده صدای این ساز كمی بیشتر از هفت اكتاو است و از لحاظ کیفیت و طنین صدا، مطبوع ترین و وسیع ترین ساز در بین سازهای موسیقی است. این دو خصوصیت سبب شده كه از پیانو به عنوان ساز سلو ( تك نواز )، ساز همراهی كننده و نیز ساز شركت كننده در اركستر مجلسی و بزرگ و همچنین در سبك های جدید جز ، راك و پاپ استفاده شود.

كلمه پیانو كوتاه شده كلمه PianoForte (به معنی ضعیف-قوی) است كه در سال ۱۷۰۹ توسط Bartolommeo Cristoforiایتالیایی از روی ساز دیگری به نام هارپسیكورد ساخته شد. كریستوفوری با تغییر بر روی مكانیسم زخمه ای هارپسیكورد، آنرا تبدیل به كوبشی نمود. در این سیستم جدید شستی ها با مكانیسم خاصی به مضراب های چكشی ساز مربوط می شوند، به طوریكه هرگاه بر روی شستی بكوبیم، چكش مضراب نیز بر روی سیم كوبیده شده و دوباره به عقب باز می گردد. این سیستم بعدها توسط آلمانی ها تكمیل شده و پیانو های امروزی به وجود آمدند.

چرا آوای ماهان؟

گروه کر آوای ماهان در سال ۱۳۸۶ به سرپرستی نيما فاتحی تشکيل شد. اين گروه تا کنون اجراهای متعددی در فرهنگسراها و تالارهای کنسرت تهران و شهرستان ها برگزار کرده است که از مهمترين آنها می توان به کنسرتهای آوازهای رمانتيک (تالار رودکی) و کنسرتهای ترانه های قدیمی در تالار وحدت اشاره کرد. این گروه همچنین در اجرای برنامه برای سفارتخانه ها و همایش مهم داخلی و بین المللی همچون همایش مدیریت در عصر دیجیتال (با حضور چارلز هندی) فعالیت داشته است.

هنرجویان آوای ماهان

آخرین مقالات

آموزش موسیقی به کودکان

رویکردهای بسیاری برای آموزش موسیقی به کودکان توسط مربیان وجود دارد، یکی از بهترین راههای آموزش موسیقی ، برپا کردن متد یادگیری با تکیه بر کنجکاوی ذاتی آنهاست،درست مانند راهی که آنها زبان مادریشان را یادگرفتند

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست