ارف

تاریخچه
متد آموزش موسیقی ارف که مبدع و مبتکر آن کارل ارف (۱۸۹۵-۱۹۸۲) آهنگساز آلمانی بوده سالها است که در کشورهای مختلف دنیا اجرا می شود ؛ این متد در ایران سال ۱۳۴۸ توسط دکتر سعید خدیری که دانش آموختة مکتب ارف در آلمان بود ، مطرح شد وازآن زمان کارگاه موسیقی کودکان و نوجوانان سازمان رادیو تلویزیون تحت نظر وی شیوه آموزش موسیقی بر مبنای متد ارف را آغاز کرد.متد ارف كم كم از طريق شاگردان او در دانشكدة هنرهاي زيبا ي دانشگاه تهران گسترش پيدا كرد و به تدريج در نقاط مختلف ايران مطرح شد .

 

متد ارف

ارف معتقد بود که موسیقی، حرکت و گفتار در کنار یکدیگر عناصر موسیقی را شکل می دهند. همچنین تحول تاریخ موسیقی همسو با تحول ذهنی کودک است.کودک مانند انسان های بدوی موسیقی را می نوازد و همانند آنان به موسیقی واکنش نشان می دهد.بدین ترتیب از نظر این متخصص موسیقی آموزش موسیقی نیز باید با ساده ترین مفاهیم نیز شروع شود، مفاهیمی که کودکان خردسال به راحتی بتوانند آن را بفهمند و درک کنند.
سازهای ارف بخش مهمی از روش ارف را تشکیل می دهند. در این شیوه سازهای ضربه ای ویژه ای جهت کمک به توسعه ضرب آهنگ و مفهوم ملودی در کودک طراحی شده است، سازهای ارف شامل زیلوفون(باس،آلتو،سوپرانو)و متالوفون (باس،آلتو،سوپرانو) و گلوگن اشپیل (آلتو ، سوپرانو) می باشد.

روش ارف وابستگی زیادی به حرکت در بیان موسیقی دارد.کودکان خردسال حرکات را با بدنشان کشف می کنند و به نظر می رسدکه همه کودکان می توانند موسیقی را با بدن خودشان بیان کنند و ملودی را به طور خودجوش و با کمک حرکات اجرا کنند .
با بررسی روش ارف بنظر می رسد، چنانچه این روش آموزش موسیقی کودک درست اجرا شود می تواند در توانمند کردن کودکان و درک صحیح مفاهیم موسیقیایی به طور چشمگیری موثر باشد.هدف از آموزش موسیقی در روش ارف ارائه مهارتهایی است که کودکان می توانند به واسطه آن به کشف دنیای جدیدی دست یابند، دنیایی که خلاقیت رکن اساسی آن است.

 

برنامه کلاسی:

درباره ما

ادامه مطلب

پیش ثبت نام

تماس با ما

تهران، ستارخان، خ نيايش، پلاک 25، واحد 1

021-66530052 / 021-66530034

info@avayemahan.com